Pokój dla dziecka - zdjęcie

Strefa młodego lokatora

Pokój dla dziecka bywa nie lada  wyzwaniem dla rodziców. Dawno już przestał on być pokojem, który ma się podobać rodzicom. Pokój dla pociechy to prawdziwa kraina wyobraźni, która w oczach dziecka i dorosłych wygląda zupełnie inaczej. Urządzając go, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o indywidualnych potrzebach i zainteresowaniach dorastającego dziecka. To sztuka kompromisu.  Przy wyborze mebli, koloru ścian, dekoracji i oświetlenia warto kierować się nie tylko względami praktycznymi, ale też upodobaniami dziecka. Miejsce młodego lokatora powinno być pomieszczeniem inspirującym do dobrej zabawy i dobrych snów. Powinno być także przytulne i klimatyczne. Jak urządzić, zatem pokój dla dziecka?

Pokój dla dziecka – niezbędne meble

Każde dziecko ma swoje potrzeby i upodobania, dlatego w jego pokoju nie powinno zabraknąć kilku podstawowych mebli, spełniających jego oczekiwania.

Na pewno w pokoju młodego lokatora powinno znajdować się łóżko. Wybór łóżka dla dziecka jest bardzo ważny. Najlepiej sprawdza się łóżko o wymiarach 90 x 200 cm, w zestawie z wałkami lub poduszkami do podparcia pleców. Łóżko nie tylko powinno być wygodne, co przede wszystkim funkcjonalne. Na rynku dostępne są klasyczne łóżka dla dziecka, które kryją w sobie różnego rodzaju półki do przechowywania drobiazgów oraz rozkładane tapczany, które świetnie sprawdzają się w małych pokojach.

Drugim niezbędnym wyposażeniem w  pokoju dla dziecka jest biurko z miejscem na komputer. Odpowiednio dobrane biurko oraz dobrane do niego krzesło ma duże znaczenie w życiu nie tylko dziecka, ale również dorosłego. Chodzi tu, przede wszystkim o zdrowie kręgosłupa. Niezbędna jest możliwość dostosowania obszarów uczenia się do wzrostu i proporcji dziecka. Tak więc:

  • Kończyny dolne, powinny być w pozycji pionowej w stosunku do podłogi,
  • Ręce powinny opierać się o biurko tak, aby mięśnie szyi pozostawały rozluźnione,
  • Wysokość oparcia powinna być ustawiona tak, że tułów jest podtrzymywany nieco poniżej łopatek,
  • Powinno być wystarczająco dużo miejsca na nogi.

Ważną rolę w pokoju dla naszej pociechy odgrywa również pojemna szafa na ubrania. Wraz ze wzrostem, dziecko potrzebuje dużo miejsca na przechowywanie swoich rzeczy, których z czasem jest ich coraz więcej.  Idealna szafa to taka, która raz wstawiona, będzie służyć przez wiele lat. Szafa w pokoju dziecka powinna się wewnętrznie przebudowywać, która ma możliwość regulacji wysokości drążka na ubrania, by mogła nadążyć za rosnącymi pociechami.

Nie możemy zapomnieć o odpowiednim doborze oświetlenia. Im więcej w pokoju naturalnego światła, zwłaszcza w przestrzeni służącej do nauki, tym lepiej. Oprócz lampy sufitowej, wyposażmy dziecko także w lampkę na biurko i lampkę nocną.

Pokój dla dziecka – podsumowanie

Aranżując pokój dla dziecka należy pamiętać by był on praktyczny i z pomysłem. Ważne jest, aby uwzględnić gust i zainteresowanie dziecka. Musimy potraktować dzieci jak ludzi, którzy mają swoje zdanie. Oni naprawdę wiedzą, czego chcą. I niech to oni właśnie będą największą inspiracją przy urządzaniu pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.