Niejeden z nas zmaga się z pytaniem „jak właściwie dobrać materac?”. Dopasowanie stosownego materaca jest szczególnie ważne dlatego że w łóżku przebywamy nawet przez 1/3 życia! Przede wszystkim, dlatego sen powinien relaksować i koić nie tylko ciału, lecz również umysłowi. Nawet najlepszy materac, który nieodpowiednio dopasowano do osoby nie zapewni pożądanego odpoczynku, zaś jego użytkowanie będzie uciążliwe i uciążliwe. W sklepach stacjonarnych czy internetowych możemy zobaczyć wiele ciekawych ofert, które zaskakują swoją ceną i właściwościami. W stosunku do takiej ilości produktów znajdujemy się w trudnej sytuacji jako konsumenci i nie możemy zdecydować jaki materac jest dla nas.

Materace sprężynowy

Charakteryzują się wysoką elastycznością, w konsekwencji tego jest odpowiedni dla osób w wysokiej klasie wagowej, sprężyny gwarantują znakomitą rotację powietrza, niemniej jednak układ bonellowy jest bezwzględnie niewspółczesny i mimo postępu techniki bardzo szybko się zużywa, a wygoda spania nie jest tak wysoki jak w przypadku innych materacy.

Materace piankowe

To całokształt produktów najbardziej zróżnicowanych ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane. Tego rodzaju materace są wykonywane z różnego rodzaju pianek, które zaleca się osobom borykającym się z różnymi alergiami i są uczulone na lateks.
Pianka poliuretanowa o różnej twardości w przypadku materacy ma rozpiętość od T25 do T40. Pianki nie odkształcają się, z łatwością odzyskują swój pierwotny kształt, dopasowują się do sylwetki oraz zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.
Pianka wysoko elastyczna cechuje się znacznie większą gęstością niż zwykłe pianki, a ponadto o wiele szybciej odzyskuje pierwotny kształt. Jest bardziej elastyczna i sprężysta, a także ma lepsze właściwości wentylujące, co uniemożliwia rozwój drobnoustrojów.
Pianka termoplastyczna to materiał, który odpowiada nie tylko na nacisk, ale też temperaturę. Na skutek tego fenomenalnie dopasowuje się do ciała z racji tego każda osoba osiąga równomierne oparcie na całej powierzchni.
Bio pianka charakteryzuje się niesamowitą amortyzacją i sprężystością, a także jest niepodatna na odkształcenia oraz znakomicie przepuszcza powietrze. Jest produkowana z odnawialnych materiałów i nasiąknięta naturalnymi olejami roślinnymi.

Materace kieszeniowe

Rozgałęziają się na trzy grupy, a ich łącznym parametrem są sprężyny, przy czym każda z nich znajduje się w osobnej otulinie, z tej racji pracują niezależnie od siebie.
Zwykłe materace kieszeniowe przeważnie składają się z siedmiu sektorów twardości, które są skonstruowane ze sprężyn znajdujących się w oddzielnych otulinach z niezwykle elastycznego materiału. NA skutek takich właściwości dopasowują się do kształtu ciała i gwarantują perfekcyjne podparcie dla każdej jego części.
Materac multikieszeniowe również są złożone z siedmiu segmentów twardości, a dowolna sprężyna znajdująca się w otulinie pracuje oddzielnie. Gęstość ich występowania jest większa niż w przeciętnych materacach kieszeniowych, aż do 510 sprężyn na m2.
Materace mikro kieszeniowe znamionują się największym zagęszczeniem pracujących niezależnie sprężyn umieszczonych w odrębnych kieszonkach, nawet do 1050 na m2. Strefy twardości gwarantują perfekcyjne podparcie dla każdej części ciała, co stanowczo poprawia komfort i wygodę snu.

Materace kokosowe

Są to produkty ekologiczne, które posiadają wiele właściwości antyalergicznych, na skutek czego przeciwdziałają rozwojowi roztoczy i mikroorganizmów. Poza tym kokos jest odporny na odkształcenia, a jednocześnie sprężysty i elastyczny przedłuża żywotność materaca i utwardza go. Przeważnie stosowany w materacach hybrydowych.

Materace lateksowe

Szczególnie poleca się je osobom zmagającym się z różnymi uczuleniami lub alergiami oczywiście z wyłączeniem lateksu. Takie produkty cechują się sporą odpornością na odkształcenia jak i znacznie wolniej ulegają zużyciu. Lateks odznacza się porowatą budową, prze co wilgoć jest o wiele lepiej odprowadzana, a cyrkulacja powietrza jest swobodna, a także dopasowuje się do kształtu ciała i szybko wraca do pierwotnego kształtu.

Hybrydy

To materace powstałe z połączenia różnych typów materiałów, przeważnie mają większą wysokość od standardowych, dlatego że składają się z wielu warstw. Dzięki temu często posiadają stronę letnią – chłodzącą i zimową – utrzymującą temperaturę.

Twardość materacy

Odmiennie o panujących do niedawna opinii bardzo twardy materac nie jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego. Nieodpowiednio dobrana twardość może być przyczyną schorzeń i bólów, tak samo ma się sprawa ze zbyt miękkim materacem. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że bezsprzecznie twardość materaca wpływa na jakość i komfort snu, ale trzeba pamiętać, że uniwersalna twardość nie istnieje, jest to sprawa bardzo indywidualna, jest zależna od wielu szczegółów jak wzrost, pozycja spania czy waga.

Dwa czy jeden materac

Jest to bardzo osobista kwestia i jest zależna od osób, które korzystają z materaca. Jeśli lubią spać razem blisko siebie, są podobnej wagi, a preferencje co do twardości i rodzaju materaca są takie same to z powodzeniem mogą spać na jednym materacu. Dla osób, które z różnych przyczyn chcą spać w jednym łóżku, a jednocześnie osobno lepszym rozwiązaniem mogą zostać dwa materace, które będą dostosowane do indywidualnych preferencji każdej z osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.