Wielu z nas zmaga się z pytaniem jak wybrać dobry materac?”. Dopasowanie stosownego materaca jest bardzo ważne, ponieważ spędzamy na nim nawet 1/3 życia! To właśnie z tego powodu sen powinien odprężać i dodawać sił na kolejny dzień tak umysłowi jak i ciału. Materac z najlepszych surowców, który niewłaściwie dobrano nie będzie prawidłowo spełniał swoich funkcji, a korzystanie z niego będzie uciążliwe i niewygodne. W sklepach stacjonarnych czy internetowych możemy zobaczyć wiele ciekawych ofert, zaskakującymi zarówno ceną jak i właściwościami. W obliczu takiego natłoku informacji sprzedawcy i producenci stawiają nas – klientów w trudnej sytuacji i nie potrafimy jednoznacznie określić jaki materac jest dla nas.

Materace sprężynowe

Charakteryzują się przyzwoitą elastycznością, przez co jest odpowiedni dla osób w wysokim przedziale wagowym, sprężyny zapewniają doskonałą rotację powietrza, aczkolwiek układ bonellowy jest ewidentnie niedzisiejszy i pomimo postępu techniki bardzo szybko się zużywa, a wygoda spania nie jest tak wysoki jak w przypadku pozostałych materacy.

Materace piankowe

To grupa artykułów wyjątkowo urozmaiconych ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane. Tego rodzaju materace są robione z różnego rodzaju pianek, które zaleca się osobom borykającym się z różnymi alergiami i nie tolerują lateksu.
Pianka poliuretanowa o różnej twardości w przypadku materacy mieści się w skali T25-T40. Taki materiał nie jest podatny na odkształcenia, szybko wracają do pierwotnego kształtu, dopasowują się do sylwetki oraz gwarantują właściwe wsparcie dla kręgosłupa.
Pianka wysoko elastyczna odznacza się zdecydowanie większą gęstością niż zwykłe pianki, a ponadto niebagatelnie szybciej odzyskuje pierwotny kształt. Jest bardziej elastyczna i sprężysta, a także ma lepsze właściwości wentylujące, co uniemożliwia rozwój drobnoustrojów.
Pianka termoplastyczna to budulec, który odpowiada nie tylko na nacisk, ale też ciepło. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała w ten sposób każda osoba zyskuje równomierne poparcie na całej powierzchni.
Bio pianka odznacza się niezwykłą amortyzacją i giętkością, a także jest niepodatna na odkształcenia oraz znakomicie przepuszcza powietrze. Jest produkowana z odnawialnych surowców i nasiąknięta naturalnymi olejami roślinnymi.

Materace kieszeniowe

Rozgałęziają się na trzy grupy, a ich łącznym parametrem są sprężyny, przy czym każda z nich znajduje się w osobnej otulinie, z racji tego pracują niezależnie od siebie.
Zwykłe kieszeniowe materace na ogół są złożone z siedmiu stref twardości, które są skonstruowane ze sprężyn mieszczą się w oddzielnych otulinach z bardzo elastycznego materiału. Przez takie cechy dopasowują się do kształtu ciała i gwarantują perfekcyjne podparcie dla jakiejkolwiek jego części.
Materac multikieszeniowe także składają się z siedmiu sektorów twardości, a jakakolwiek sprężyna znajdująca się w otulinie pracuje oddzielnie. Gęstość ich występowania jest większa niż w zwykłych materacach kieszeniowych, aż do 510 sprężyn na m2.
Materace mikro kieszeniowe cechują się największym zagęszczeniem pracujących oddzielnie sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach, nawet do 1050 na m2. Strefy twardości gwarantują znakomite podparcie dla każdej części ciała, co wyraźnie poprawia komfort i wygodę snu.

Materace lateksowe

Są w szczególności polecane osobom cierpiącym na różnego rodzaju uczulenia czy alergie oczywiście z wyłączeniem lateksu. Te produkty charakteryzują się znaczną wytrzymałością, elastycznością i odpornością na zniekształcenia jak również zużywają się znacznie wolniej. Lateks charakteryzuje się porowatą budową, co bardzo ułatwia odprowadzanie wilgoci i swobodną cyrkulację powietrza, a także błyskawicznie wraca do pierwotnego kształtu i znakomicie dopasowuje się do kształtu ciała.

Materace kokosowe

Są to produkty ekologiczne, które mają właściwości antyalergiczne, dzięki czemu przeciwdziałają rozwojowi mikroorganizmów i roztoczy. Do tego kokos jest sprężysty i elastyczny, a przy tym odporny na odkształcenia utwardza i przedłuża żywotność materaca. Zazwyczaj stosuje się go w materacach hybrydowych.

Hybrydy

To materace powstałe z połączenia różnych typów materiałów, zazwyczaj są większe od standardowych, z uwagi na to, że składają się z kilku warstw. Na skutek tego często mają dwie strony zimową – utrzymującą temperaturę i letnią – chłodzącą.

Metoda na wybór materaca

Bardzo dużo osób przy wyborze materaca kieruje się jedynie kryterium swojej wagi, co nie jest dobrym pomysłem. Taki sam materac ułoży się inaczej pod ciężką, ale wysoką osobą niż lekką osobą tego samego wzrostu. Jak w takim wypadku wybrać materac? Istniej pewna sprawdzona metoda, która jest zaskakująco prosta, polega na ułożeniu się swobodnie na wybranym materacu na plecach i wepchnięciu dłoni pod lędźwiową część pleców, a wówczas:
Materac jest zbyt twardy gdy dłoń nie napotyka oporu i bez oporu wsuwa się pod plecy
Materac jest za miękki jeżeli wetknięcie dłoni jest niemal niemożliwe
Materac jest właściwie dobrany gdy ręka napotyka delikatny opór, ale bez większego problemu wsuwa się pod plecy
Materac należy wybrać tak, żeby był dłuższy od osoby śpiącej nie mniej niż 20 cm, dzięki temu w pełni rozwinie swoje właściwości.

Twardość

Przeciwnie do niegdyś panujących opinii bardzo twardy materac nie jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego. Nieodpowiednio dobrana twardość może doprowadzić do bólów oraz schorzeń, takie same problemy może powodować za miękki materac. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że owszem, stopień twardości ma wpływ na komfort i jakość snu, ale trzeba pamiętać, że nie ma uniwersalnej twardości dla każdego, jest to sprawa bardzo indywidualna, na którą wpływ ma wile czynników m. in. masa ciała, wzrost czy pozycja spania.

Stelaże

Zdarza się, że przy wyborze łóżka czy materaca w ogóle zapominamy o wyborze właściwego stelaża, co jest zdecydowanym zaniedbaniem dlatego że nawet najlepszy materac może nie spełniać swoich funkcji i ulec szybkiemu zniszczeniu, gdy jako podstawę posiada niewłaściwy stelaż. Z reguły nowe łóżko jest w zestawie ze stelażem, który zrobiono niedbale i bez większego zaangażowania, który obok wysokojakościowego produktu wygląda dość mizernie. Warto zainwestować w odpowiedni stelaż, który będzie nie tylko właściwa podporą, ale też wydobędzie wszystkie właściwości materaca oraz zapewni właściwą cyrkulację powietrza, a także pozwoli na dopasowanie twardości.

Dwa czy jeden

To niezwykle indywidualna sprawa i zależy od osób, które korzystają z materaca. Jeśli lubią spać razem przytulając się do siebie, są podobnej wagi, a upodobania co do rodzaju czy twardości materaca są takie same to bez przeszkód mogą wybrać jeden duży materac. Osobom, które z różnych powodów chcą spać w jednym łóżku, a jednocześnie osobno korzystniejszą opcją mogą okazać się dwa różne materace dopasowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.