Niejeden z nas mocuje się z pytaniem jak wybrać dobry materac?”. Dostosowanie odpowiedniego materaca jest szczególnie ważne, gdyż na łóżku spędzamy co najmniej 8 godzin dziennie! Przede wszystkim, dlatego sen powinien odprężać i dodawać sił na kolejny dzień zarówno umysłowi jak i ciału. Materac z najlepszych surowców, który niewłaściwie dobrano nie będzie prawidłowo spełniał swoich funkcji, a korzystanie z niego nie będzie przyjemne i uciążliwe. Na stronach internetowych i w sklepach stacjonarnych możemy zobaczyć wiele ciekawych ofert, zaskakującymi zarówno ceną jak i właściwościami. W stosunku do takiej ilości produktów znajdujemy się w trudnej sytuacji jako konsumenci i nie potrafimy jednoznacznie określić jaki materac jest dla nas.

Ulubiona pozycja do spania

Podczas snu przyjmujemy różne pozycje zmieniając je w środku odpoczynku zupełnie nieświadomie, ze względu na to należy je wziąć pod uwagę wybierając materac.
Osoby, które najbardziej lubią spać na plecach mają do dyspozycji najszerszą gamę produktów, ponieważ pozycja ta uchodzi za najzdrowszą i najbardziej naturalną przez co zdecydowana większość materacy będzie dla takich osób właściwa nie powodują bólu ani dyskomfortu. W takiej sytuacji powinno się wybierać produkty od średnich do nawet twardych.
Zasypianie na boku to jedna z najczęściej przybieranych pozycji, która wymaga wyjątkowych cech materaca, aby była relaksująca i komfortowa. Osobom śpiącym w takiej pozycji zalecane są materace posiadające wysoką elastyczność, które nie są zbyt twarde.
Osoby, które lubią spać na brzuchu mają zdecydowanie najtrudniejsze zadanie wybierając materac. W takiej pozycji ciało wywiera największy nacisk w okolicach bioder i miednicy, co może powodować ich zapadanie się w materac i nienaturalne wygięcie kręgosłupa. Mając na uwadze powyższe materac powinien być stosunkowo twardy i stabilny oraz utrzymywać ciało w odpowiedniej pozycji.

Twardość

Odmiennie o panujących do niedawna opinii twardy materac nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej osoby. Zbyt twardy materac może być przyczyną schorzeń i bólów, takie same problemy może powodować za miękki materac. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że owszem, stopień twardości ma wpływ na komfort i jakość snu, ale trzeba pamiętać, że uniwersalna twardość nie istnieje, jest to sprawa niezwykle personalna, na którą wpływ ma wile czynników m. in. masa ciała, wzrost czy pozycja spania.

Stelaże pod materac

Przy zakupie nowego materaca oraz łóżka nie zastanawiamy się nad stelażem, co może stanowić później poważny problem dlatego że nawet najlepszy materac może nie spełniać swoich funkcji i ulec szybkiemu zniszczeniu, gdy jako podstawę posiada niewłaściwy stelaż. Z reguły nowe łóżko jest w zestawie ze stelażem, który zrobiono niedbale i bez większego zaangażowania, który w porównaniu do wysokiej klasy produktu wypada biednie. Wskazane jest zainwestować w odpowiedni stelaż, który nie tylko będzie właściwym podparciem, ale również zagwarantuje efektywne wykorzystanie właściwości materaca oraz zapewni właściwą cyrkulację powietrza, a także pozwoli na dopasowanie twardości.

Dwa czy jeden

Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od osób śpiących w jednym łóżku. Jeśli lubią spać razem blisko siebie, są podobnej wagi, a preferencje co do twardości i rodzaju materaca są identyczne to z dobrym skutkiem mogą korzystać z jednego wspólnego materaca. Dla osób, które z różnych powodów lubią spać w jednym łóżku, a jednocześnie osobno korzystniejszą opcją mogą być dwa różne materace dopasowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Ogromnie ważnym, ale często pomijanym elementem materaca jest pokrowiec. Jego przeznaczeniem jest ochrona materaca przed niechcianym pobrudzeniem oraz wydłużyć okres jego użytkowania do maksimum, a także zapewnić właściwy obieg powietrza w materacu. Dzięki użyciu pokrowca do wnętrza materaca nie wnikają martwy naskórek pot czy kurz a na skutek tego w jego wnętrzu nie rozwijają się zarazki ani drobnoustroje. Warto zainwestować w zdejmowany pokrowiec z możliwością uprania w pralce, dzięki czemu łatwiej utrzymać go w czystości.

Metoda na wybór materaca

Wiele osób uzależnia wybór materaca jedynie od swojej wagi, co nie jest dobrym pomysłem. Taki sam materac ułoży się odmiennie pod lekką i wysoką osobą niż ciężką osobą tego samego wzrostu. Jaki jest więc sposób na wybranie materaca? Jest na to sprawdzona i prosta metoda, polega na ułożeniu się śmiało na wybranym materacu na plecach i wsunięciu dłoni pod lędźwiową część pleców, a wówczas:
Materac jest za twardy gdy ręka nie napotyka oporu i bez oporu wsuwa się pod plecy
Materac jest zbyt miękki jeżeli wetknięcie dłoni jest niemal niemożliwe
Materac jest idealny gdy dłoń napotyka delikatny opór, ale wsuwa się pod plecy bez większego problemu
Materac powinien być co najmniej o 20 cm dłuższy od śpiącej osoby, dzięki temu w pełni odda swoje właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.